Indkaldelse, dagsorden og regnskab blev udsendt den 22. marts 2026 på hjemmesiden. Se tidligere nyhed.

 

På hovedbestyrelsesmødet den 16. april blev generalforsamlingens dagsorden drøftet. Der var ved udgangen af marts måned ikke indkommet medlemsforslag til behandling på generalforsamlingen.

 

Der indstilles følgende:

 

Valg af dirigent

Hovedbestyrelsen foreslår valg af Helle Hjorth Bentz til dirigent

 

Valg af protokolfører samt eventuel stemmetæller

Hovedbestyrelsen foreslår valg af Johnna Elmegård Brahe til referent.

 

Formandens beretning. (Ved Annika Rosendal)

Godkendelse af regnskab. *(Ved Henrik Frimand-Meier)

Fremlæggelse af arbejdsprogram for det kommende år. (Ved Henrik Frimand-Meier)

Godkendelse af budget*. herunder fastlæggelse af kontingent. Der indstilles uændret kontingent. Størrelsen på administrationsgebyret; uændret.

 

Valg af hovedbestyrelse

Mindst 2 bestyrelsesmedlemmer valgt af og blandt enkeltmedlemmerne. Der foreslås genvalg af Tomas Millung og nyvalg af Tanja Lett Olesen

 

Bekendtgørelse af bestyrelsesmedlemmer udpeget af kontingentbetalende foreninger.

Gruppen af mindre personaleforeningen indstiller Susanne Paulsen, fra PF i Forsikringsforbundet.

Personaleforeningen i KL m.fl. indstilles Annika Rosendal.

Der er usikkerhed om Personaleforeningen den 21. maj har under 50 medlemmer. Hvis foreningen har 50 medlemmer eller derover har de en plads i hovedbestyrelsen. PT er der ikke oplyst hvem foreningen evt. stiller med.

Bekendtgørelse af 1 bestyrelsesmedlem udpeget af repræsentantskabet. Turistførerforeningen har PT ikke vendt tilbage med en repræsentant. PT vakant.

 

Blandt ovennævnte vælger generalforsamlingen formanden i lige år for en toårig periode. Da næstformanden fratræder ifm. generalforsamlingen skal der også vælges ny næstformand for en etårig periode: Der foreslås valg af Annika Rosendal som formand og Susanne Paulsen som næstformand.

 

Valg af politisk sekretær

Der foreslås genvalg af Henrik Frimand-Meier.

 

Valg af ekstern revisor

Der foreslås genvalg af Ri ved Brian Bilde Sørensen.

 

Eventuelt

 

* Hvis ikke der indkommer forslag der nødvendiggør særskilt behandling af årsregnskabet,

godkendelse af budget og fastlæggelse af kontingent, vil disse punkter på generalforsamlingen

blive behandlet under ét.

 

Udkast til arbejdsprogram

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *